האם האלוף (במיל) יום טוב סמיה בדרכו למפלגת העבודה?

משה נסטלבאום

                    האם האלוף (במיל) יום טוב סמיה בדרכו למפלגת העבודה?

עבור יום טוב סמיה זו חזרה למפלגה ממנה הוא פרש* אבי גבאי יוצא נשכר פעמיים, הוא גם ירחיק את שנוא נפשו איתן כבל ממקום ריאלי ברשימה לכנסת וגם יצליח להתקשט בדמות ביטחונית מרשימה.

קצין וג'נטלמן

יום טוב סמיה, יכול למצוא את ביתו הפוליטי החדש במפלגת העבודה. הכל תלוי באבי גבאי, אם יחליט להציע לאלוף במילואים יום טוב סמיה, את המקום השני המשוריין ברשימת העבודה לכנסת.

במקרה כזה יצא אבי גבאי נשכר פעמיים. הוא גם יצליח להרחיק את שנוא נפשו חבר הכנסת איתן כבל ממקום ריאלי ברשימה לכנסת, וגם יצליח להביא למפלגת העבודה רכש איכותי ודמות ביטחונית שחסרה היום למפלגת העבודה.

כל מי שפוגש את האלוף במילואים סמיה אינו יכול שלא להתרשם שמדובר באדם רציני, איכותי ובעיקר ישר דרך. ממה שהתרשמתי בשיחות עם סמיה, אין מתאים ממנו להעניק חיזוק לרשימת מפלגת העבודה לכנסת גם בתחום הביטחוני וגם בתחום החברתי.

                                                  פיו וליבו שווים

סמיה (64). שהקים בחודשים האחרונים את ביחד, הוא איש שפיו וליבו שווים. הוא השתחרר מצה"ל לפני מלחמת לבנון השנייה בתחילת 2006, התגייס למילואים ושימש סגן מפקד פיקוד הדרום עד לשנת 2015 הוא אזרח כבר 18 שנים ובמשך 15 שנים נמנע מלעסוק בפעילות פוליטית.

סמיה, שהיה בעברו איש מפלגת העבודה, הציע בוועידת המפלגה בסוף מרץ 2017 לעשות במפלגת העבודה פרימרייס פתוחים, ולאפשר גם למי שאינו חבר מפלגה להתמודד על מקום ברשימה בכנסת. משהבין שהצעה כזאת איננה מתאימה לעבודה, והוא לא יוכל להתמודד על תפקיד יושב ראש המפלגה החליט לפרוש ממפלגת העבודה.

יום טוב סמיה, שמכיר היטב את אבי גבאי, הציע לגבאי תוכנית מעשית לחרוש את השטח באמצעות שלושה ארבעה חוגי בית בשבוע, שיעשה כל אחד מחברי הכנסת של העבודה. אבל ההצעה שלו לא זכתה מעולם להתייחסות רצינית.

באפריל 2008 החליט סמיה לפרוש מהעבודה, לאחר שוועידת העבודה החליטה על פתרון של שתי מדינות לשני עמים והיפרדות מידית מהפלסטינים. סמיה, הזהיר אז שהציבור אינו בשל להיפרדות מידית עם הפלסטינים, מעטים התייחסו לאזהרתו ברצינות. התוצאה הייתה אובדן של שלושה מנדטים לעבודה.

                                                   בית פוליטי טבעי

עבור סמיה מפלגת העבודה היא בית פוליטי טבעי. סמיה יוכל להביא לעבודה גם ניסיון מדיני שצבר בשנות התשעים, כשהיה חבר בצוות המשא ומתן עם הפלשתינים בשיחות טאבה קהיר. הוא יכול לזקוף גם לזכותו את הקמת מערך הקישור בין כוחות הביטחון לרשות הפלסטינית.

התבטאות של סמיה שעוררה עימות פוליטי, נוגעת לתקופה שבה שימש אלוף פיקוד הדרום. סמיה איים אז להתפטר, כשהגיע לידיו מידע לפיו מתעכב פינויו של סמל שני מדחת יוסוף ז"ל מקבר רחל. הוא הבהיר אז שאם מדחת יוסוף לא יפונה עד לשעה שש בערב באותו יום ממתחם הקבר הוא יגיש את התפטרותו.

למען הגילוי הנאות צריך לומר: משפחתו של מדחת יוסוף זועמת על השימוש שעשה הליכוד בשמו של הלוחם כחלק מתעמולת הבחירות. היא ביקשה מראש הממשלה להפסיק את מה שכינתה המשפחה "תעמולה זולה". בן דודו של מדחת יוסוף, נאהי יוסוף, הוא פעיל במפלגתו של גנץ, "חוסן לישראל", שתומך ברמטכ"ל לשעבר וטוען כי גנץ אינו אשם במותו של מדחת יוסוף.

לא ברור לי איזה פוליטיקאי יהיה יום טוב סמיה, אני בטוח שבקרב הייתי הולך אחריו בעיניים עצומות.

הכותב הוא משפטן ששימש מנהל חטיבת החדשות של הערוץ הראשון ויושב ראש אגודת העיתונאים. הוא ממייסדי "יושרה לישראל", וחבר הנהלת התנועה. האמור אינו על דעת "יושרה לישראל"

רישום תגובה